REZONANS MAGNETYCZNY

Są tematy, które warto poruszać w formie profilaktyki. Tak jak często wam przypominałam o tym, jak ważne jest stworzenie przestrzeni do przeżywania własnych emocji, jak często przypominałam o sile najdrobniejszych gestów dziś chcę wam troszkę przypomnieć o zadbaniu o własne zdrowie. Osoby śledzące bloga, facebooka czy instagram mogły zauważyć, że coś się wydarzyło. Za mną ciężko rok, w którym walczyłam z trudnymi stanami psychicznymi i depresyjnymi, które spowodowały wiele zmian w moim organizmie. Tak - teraz doceniam jak zdrowie jest ważne, a sama każdego dnia próbuję wrócić do formy. I przywrócić swój organizm do prawidłowego funkcjonowania. Pozwólcie, więc że dziś poświęcę waszą chwilę by opowiedzieć wam o rezonansie magnetycznym, czyli bezbolesnej i bezinwazyjnej metodzie diagnostycznej.
Jest to metoda prześwietlenia, która za pomocą właściwości magnetycznych naszego własnego ciała oraz fal radiowych uzyskuje obraz narządów i tkanek wewnętrznych. Pozwala zobaczyć różnice pomiędzy narządami i tkankami oraz umożliwia zobaczenia ich przekroju. Badanie takie trwa od 15 do 30 minut, a po jego wykonaniu można wrócić do codziennych zajęć.


Kiedy warto zastosować ową formę diagnozy? Podczas schorzeń kręgosłupa - diagnostyka bólu, ocena mięśni i więzadeł, ocena schorzeń takich jak stany zapalne, guzy, przerzuty, zmiany zwyrodnieniowe. Objawów dotyczących głowy - zawroty i bóle głowy, zaburzeń widzenia, badania naczyniowe, udary, zmiany ogniskowych, obrazowanie mózgu. Za pomocą rezonansu możemy zbadać kończyny i stawy - ocena powierzchni stawowych, więzadeł, ilość płynów wewnątrzustrojowych, zmiany zapalne, zwyrodnienia, nowotwory w strukturze kostnej oraz sama ocena stawów. Do tego pozwala nam sprawdzić narządy jamy brzusznej oraz naczyń krwionośnych, prawidłową pracę serca oraz miednicę małą w tym - macicę, szyjkę macicy, gruczołów krokowych i odbytnicy.
Coraz popularniejsze staje się wykorzystanie RM w diagnozie neurologicznej (czyli prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego), więcej o tym możecie poczytać tutaj - http://mediplanet.pl/specjalizacje-medyczne/badania/rezonans-magnetyczny-jako-cenne-narzedzie-w-diagnostyce-neurologicznej/
Podsumowując – rezonans w przypadku diagnozy neurologiczne może pomóc w stwierdzeniu choroby demielinizacyjnej takiej jak np. stwardnienie rozsiane, choroby otępienne np. Alzhaimer, nowotwory, struktury mózgu oraz przysadki mózgowej, przestrzeni płynnych, zmian promieniowania w ośrodkowym układzie nerwowym. Pomaga w diagnozie zaburzeń neurologicznych o nieznane przyczynie, guzy kanału nerwowego, ocena struktury kanału kręgowego, zaburzenia neurologiczne o niewyjaśnionym pochodzeniu. Ponadto rezonans przydatny jest nie tylko przy diagnozie, ale także w kontrolowaniu skuteczności stosowanego leczenia lub podczas śledzenia postępów na poziomie tkankowym.

Zagłębiając się w temat i szukając artykułów i informacji o skutkach ubocznych i przeciwwskazaniach dochodzę do wniosku, że rezonans magnetyczny będzie coraz bardzie popularny, na co wpływa też możliwość diagnozy chorób we wczesnych stadiach. Metoda ta coraz bardziej się rozwija oraz poszerza swój obszar zainteresowań. Oprócz diagnozy neurologicznej podejmowane są próby tworzenia pierwszych rezonansów magnetycznych dla par. Zakochani będą umieszczeni obok siebie, poprzez okienko będą mogły się widzieć i rozmawiać ze sobą (będzie to utrudnione poprzez hałas, jaki wytwarza urządzenie). Lekarz będzie mógł sprawdzać funkcjonowanie mózgu oraz zmiany przepływu krwi. Poprzez badanie. Jeden z naukowców z Uniwersytetu w Holandii w podobny sposób stworzył przekroje kobiety i mężczyzny w trakcie stosunku – niestety z powodu zbyt gwałtownych ruchów obraz był rozmazany. Póki, co naukowcy skupiają się na badaniu jednoczesnego mrugania oraz obejmowania się. 

Komentarze

Prześlij komentarz